W rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w Przemyślu odbyły się uroczystości pochówkowe szczątków kpt. Władysława Koby. Program przedstawiał się następująco:

  • 10:30 – Uroczystość przy pomniku Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia z okazji 77. rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę oraz Dnia Sybiraka
  • 12:00 – Msza Święta pod przewodnictwem J.E. Księdza Bpa Stanisława Jamrozka w kościele Salezjanów
  • 13:30 – obrzędy pogrzebowe śp. kpt. Władysława Koby

Władysław Antoni Koba “Rak”, “Marcin”, “Tor”, “Żyła” (1914-1949), oficer służby stałej Wojska Polskiego i Armii Krajowej, działacz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, jeszcze przed II wojną światową, ukończywszy szkołę podchorążych piechoty, służył w 3 pp Leg. w Jarosławiu jako dowódca plutonu, potem kompanii. W 1939 awansowany na porucznika. Walczył w kampanii wrześniowej, biorąc udział w ciężkich walkach pod Pogroszewem, Umiastowem i w obronie twierdzy Modlin.

Zaprzysiężony do SZP, ZWZ-AK w grudniu 1939 przez sierż. Józefa Cwynara “Jedynaka”, dowódcę Placówki Jarosław-miasto. Zorganizował wiele akcji zbrojnych i dywersyjnych. Po wkroczeniu wojsk sowieckich był poszukiwany przez UB i NKWD. W 1944 awansowany do stopnia kapitana, na początku 1945 objął funkcję adiutanta Komendy Obwodu AK Przemyśl. OD 1945 zaangażowany w niepodległościową działalność WiN.

Aresztowany w Przemyślu 26 IX 1947 r. przez funkcjonariuszy rzeszowskiego WUBP. Wyrokiem z 21 X 1948 r. skazany na karę śmierci. Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok wykonano “strzałem katyńskim” 31 stycznia 1949 r. o godz. 20:30 na Zamku w Rzeszowie. W raz z nim zginęli Leopold Rząsa i Michał Zygo. Rodziny zostały potajemnie poinformowane przez pracującego w więzieniu Michała Werelusza o miejscu pochówku na cmentarzu parafialnym w Zwięczycy.

Żona Koby – Maria Stanisława – w 1957 starała się o rehabilitację męża. NPW stwierdził, że “po zbadaniu sprawy męża Władysława Koby nie znalazła podstaw do złożenia wniosku rewizyjnego na korzyść skazanego”.

Wyrok z 1948 unieważniono dopiero w 1992 roku. W uzasadnieniu sąd WOW stwierdził, że działalność Władysława Koby “może uchodzić za wzór patriotycznej postawy w walce o demokratyczny ustrój Państwa”.

6 września 2015 r. zespół Samodzielnego Wydziału Poszukiwań IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka przeprowadził ekshumację szczątków na cmentarzu w Wilkowyi. Po kilkumiesięcznych badaniach 6 maja 2016 r. potwierdzono genetycznie, że szczątki należą do Władysława Koby.

Szczątki kpt. Koby pochowano na cmentarzu Zasanie w Przemyślu, w rodzinnym grobowcu.

Udział w uroczystości wzięli przedstawiciele Koła Rzeszów ŚZŻAK.

Zostaw komentarz